Egyelőre tehát két külön nagygyűlés szerveződik: a szeptember 4-ére tervezett csíkszeredait az RMDSZ-EMNT, az 5-ére Székelyudvarhelyre összehívottat pedig az SZNT hirdette meg. A Magyar Polgári Párt (MPP) önkormányzati vezetőinek egy része ugyanakkor jelezte: szívesen elmenne a csíkszeredai rendezvényre is.
A bukaresti Új Magyar Szó (ÚMSZ) szerint Tulit Attila, a Kovászna megyei tanács MPP-frakciójának vezetője leszögezte, hogy a két nagygyűlést kétnapos, de egyetlen rendezvénynek kellene tekinteni. Hangsúlyozta, ő mindkét gyűlésen részt venne, és erre biztatja a háromszéki frakció tagjait is.
Rácz Károly kézdivásárhelyi MPP-s polgármester kifejtette: tudomása szerint csak egy székelyföldi önkormányzati nagygyűlés lesz. "Kötve hiszem, hogy az MPP önkormányzati képviselői elmennének az RMDSZ rendezvényére" - jelentette ki. Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács RMDSZ-es elnöke és Antal Árpád - ugyancsak RMDSZ-es - sepsiszentgyörgyi polgármester úgy foglalt állást, hogy számukra is egy nagygyűlés létezik, mégpedig a csíkszeredai, ezért ők nem kívánnak elmenni Székelyudvarhelyre. Antal Árpád az erdélyi Krónikának elmondta: amikor mindenki "egy irányba húzza a szekeret" (vagyis mindenki a székelyföldi autonómia közös ügyéért száll síkra), nem kellene két rendezvényt szervezni, de ha mégis, annak az lesz csak a következménye, hogy Csíkszeredában a székelyföldi önkormányzati tisztségviselők 85, míg Székelyudvarhelyen 15 százaléka lesz jelen.
Tőkés László, az EMNT elnöke ebben a történetben már nem az RMDSZ "ellenzékének" vezetőjeként szerepel, hiszen az európai parlamenti választásokon éppen az RMDSZ nevével fémjelzett magyar összefogás listáján jutott be a brüsszeli testületbe. A két szervezet megalakította a romániai magyarságért teendő lépések összehangolására hivatott Erdélyi Magyar Egyeztető Fórumot (EMEF), amelyben nem vesz részt sem az RMDSZ egyetlen igazi politikai ellenfelének számító Magyar Polgári Párt, sem pedig a Székely Nemzeti Tanács, amely az MPP-től eltérően nem rivális párt, hanem civil szervezet.